2012-06_zawody_dzieci-11

W sobotę, 2 czerwca 2012 roku, w Koziegłowach pod Poznaniem odbyła się druga edycja zawodów dla dzieci z okazji Dnia Dziecka pod egidą Shotokan World Organization.

Licznie stawili się gospodarze. Niewielką, ale silną reprezentację wystawił Tomasz Muszyńki ze Słupcy i Lądka. Przybyło też kilku zawodników z Ząbkowic Śląskich pod wodzą Jana Guleja. Świetnie zorganizowana grupa przyjechała z Inowrocławia, kierowana przez energicznego Roberta Gimińskiego. Wśród publiczności dominowali rodzice startujących pociech, gorąco oklaskujący młodych wojowników.

Turniej rozegrano w dwóch konkurencjach kata indywidualne, w dwóch kategoriach: Dzieci (7-9 lat) i Młodzików (10-13 lat) oraz kata drużynowe (bez podziału na kategorie wiekowe). Zawodnicy, mimo młodego wieku, sprawowali się dzielnie. Wielu zadziwiało skupieniem podczas wykonywania kata. Emocji nie brakowało. Dla dzieci była to świetna zabawa, zawiązały się nowe znajomości, które pozwolą na lepszą integrację w przyszłości i zaowocują wspólnym obozem letnim.

W kategorii kata dzieci (7–9 lat) zwyciężył Oskar Bidas z Inowrocławia, pokonując w finale Martynę Łukomską, również z Inowrocława. Brązowymi medalami podzielili się natomiast: Kacper Tabaczyński z Inowrocławia oraz Adrian Sobala, reprezentant gospodarzy. Niemniej jednak, wszyscy walczyli dzielnie i sędziowie nie raz byli w kłopocie, żeby wskazać lepszego zawodnika.

Kategorię kata Młodzików (10–13 lat) zdominowali zawodnicy ze Słupcy. Jednak mimo wszystko zwyciężyła Alicja Szymanowicz z Koziegłów. Drugie miejsce wywalczył Jakub Muszyński, brąz zdobyli Wojciech Niedzielski oraz Krzystof Drangowski.

W kategorii kata zespołowego złoto wywalczyła drużyna z Inowrocławia, która zdobyła 23,5 punktu. Zaraz za nią uplasowała się drużyna z Słupcy z 22,5 punktami. Natomiast drużyna z Ząbkowic Śląskich zdobyła brązowy medal z 22 punktami.

Śmiało można powiedzieć, że dla większości młodych mistrzów był to turniej pierwszego kroku. Niemniej jednak, istnieje potrzeba organizowania tego typu zawodów. Sprzyjają one rozwojowi techniki i wymianie doświadczeń między grupami z różnych ośrodków. Niektórym, być może, brakowało kumite. Ale filozofia SWO wymaga najpierw ukształtowania prawidłowej techniki, by w miarę dojrzewania zawodnika stawiać przed nim, stopniowo, coraz wyższe wymagania. Prawdziwe kumite wymaga właśnie techniki i dojrzałości, które zdobywa się, ćwicząc kata.

Każdy z uczestników turnieju otrzymał dyplom, a zwycięzcy konkurencji: medale i dyplomy potwierdzające zdobyte miejsce. Następne takie wydarzenie odbędzie się już w października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapraszamy!